Warsztaty dla bibliotekarzy

Bezpłatne warsztaty, według autorskiego programu, poprowadzi Alina Więckiewicz, aktorka Teatru Królewskiego.

Cel warsztatów

Przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności przygotowywania małych form teatralnych w bibliotekach.

Uczestnicy szkolenia

  • poznają niekonwencjonalne, interaktywne sposoby promocji czytelnictwa i pozyskiwania nowych czytelników poprzez realizację małych form teatralnych w przestrzeni bibliotecznej,
  • dowiedzą się jak w bibliotece stworzyć miejsce przyjazne teatrowi, jak nawiązać do tradycji salonów literackich i przekształcić ją w Salon Zabaw ze Sztuką, gdzie spotykają się pisarze, artyści i czytelnicy, i gdzie nie tylko dyskutuje się o książkach, ale również realizuje małe formy teatralne, rozbudzające wrażliwość kulturalną młodego widza.
  • zostaną przygotowani do dalszej, samodzielnej pracy i nabędą umiejętności realizowania małych form teatralnych w bibliotekach.

Wszystko zaczyna się od książki

Przestrzeń biblioteczna stanowi idealne tło dla małych form teatralnych, które mogą być aranżowane wspólnie z widzami a książka, która jest głównym bohaterem biblioteki będzie punktem wyjścia do działań teatralnych. W naszych warsztatach tą książką będzie “Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmann.

źródło: Wolne Lektury

Spektakl teatralny, który powstał na podstawie opowiadania Hoffmanna, wg scenariusza i w reżyserii Aliny Więckiewicz, prowadzącej warsztaty, nawiązuje do XVIII wiecznej tradycji teatru dworskiego. W przedstawieniu wykorzystano rekonstrukcję XVIII w scenki marionetkowej, oraz lalki marionetki. Obecność lalek i żywego planu aktorskiego umożliwia odegranie scen z udziałem wielu postaci opisanych przez Hoffmanna. W spektaklu wykorzystano muzykę Piotra Czajkowskiego z baletu „Dziadek do Orzechów”, oraz kostium z epoki.

Program

Uczestnikom warsztatów przybliżone zostaną najważniejsze elementy związane z pracą z tekstem artystycznym, przygotowaniem przedstawienia, opracowaniem scenariusza, wykonaniem rekwizytów, wykorzystaniem muzyki, światła itp. W szczególności poznają:

  • atrakcyjne metody animacji tekstów literackich na przykładzie wybranych utworów. Książka jest punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego. Mała forma teatralna odgrywana wg zasady „teatr w teatrze” łączy przenikanie planu żywego (aktorskiego) z animacją lalek (marionetki płaskie),
  • metody łączenia różnych technik plastycznych w tworzeniu „miniscenografii” w tym teatr cieni, teatr prostych marionetek wycinanych z papieru, teatru pacynek (lalki rękawiczkowe), proste kukiełki (lalki na patyku),
  • znaczenie tła muzycznego w pogłębianiu percepcji tekstu literackiego, na przykładzie muzyki Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”; uczestnicy nabędą umiejętność czytania tekstów z wykorzystaniem podkładu muzycznego w postaci efektów dźwiękowych naturalnych (plusk wody, szum wiatru, dzwonki, śpiew ptaków),
  • sposoby skutecznego pobudzania dzieci do własnej kreatywności, aby „zwykłe” czytanie książek stało się zalążkiem do tworzenia etiud teatralnych,
  • proste ćwiczenia dykcyjne, które ułatwiają najmłodszym naukę czytania.

Niewątpliwą zaletą warsztatów będzie możliwość sprawdzenia i oceny w praktyce, jak obudzić w dzieciach ciekawość literatury, kreatywność, wyrażanie emocji poprzez zabawę. W pierwszej części warsztatów przewidziany jest bowiem udział grupy dzieci, dla których przygotowano spektakl, na podstawie książki E.T.A Hoffmanna „Dziadek do orzechów”.Prowadzący warsztaty pokaże, w jaki sposób włączyć dzieci do zajęć i spędzać z nimi wspólnie czas blisko książek. Po spektaklu przewidziane są wspólne zajęcia plastyczne nawiązujące do tematyki książki, będącej podstawą przedstawienia.


Alina Więckiewicz – aktorka Teatru Królewskiego Pałacu w Wilanowie, wiceprezes Stowarzyszenia Twórczego Scena Królewska, od wielu lat współpracująca z redakcją programów dla dzieci i młodzieży TVP (prowadziła m.in. programy „Mama i ja”, „Domowe przedszkole”, „Tik-Tak”), obecnie prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci na Zamku Królewskim, lektor książek dla osób niewidomych i słabowidzących.


W ramach projektu przewidziano realizację cyklu dwóch jednodniowych szkoleń dla bibliotekarzy:

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.


Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.