Teatralne spotkania z książką w Kadzidle

W dniu 27 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. Woźniaka w Kadzidle odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „Teatralne spotkania z książką”, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w programie „Partnerstwo dla książki”. W spotkaniu uczestniczyło 30 bibliotekarzy z bibliotek miejskich i gminnych z woj. mazowieckiego oraz dzieci ze szkoły podstawowej w Kadzidle. Gości powitała dyrektor GBP Pani Wiesława Sobiech, która w br. uzyskała zaszczytny tytuł Bibliotekarza Roku Województwa Mazowieckiego, a w ogólnopolskim finale zajęła II miejsce. Nowy gmach biblioteki zamieniony został na ten jeden dzień w teatr ze wszystkimi jego podstawowymi elementami (scena, kurtyna, widownia, aktorzy, a nawet bufet). Najmłodsi widzowie otrzymali przy wejściu specjalne bilety wstępu oraz emblemat i ulotki w formie zakładek nawiązujące do programu spektaklu.

Po zajęciu miejsc, przy  dźwiękach muzyki klasycznej aktorka Teatru Królewskiego w Wilanowie, Pani Alina Więckiewicz-Wiśniewska wprowadziła widzów w świat teatru. W atrakcyjny sposób przybliżyła klimat starodawnego Salonu Literackiego, gdzie spotykają się i rozmawiają o sztuce pisarze, artyści i czytelnicy. Klimat teatru podkreślały zaprezentowane kostiumy z epoki, które prezentowała kostiumolog Pani Sylwia Majewska.

Dzieci, zainspirowane przez aktorkę chętnie włączyły się w rozmowy o książce „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna. I tak powoli poznały bohaterów bajki, a następnie obejrzały  spektakl teatru lalkowego. Po spektaklu dzieci miały okazję dotknąć każdej lalki, zobaczyć z czego jest wykonana, jak ją „ożywić”, wprawić ją w ruch itp. Dużym zainteresowaniem cieszyła się scenka teatralna. Reakcje dzieci obserwowali z uwagą bibliotekarze.

Po spektaklu dzieci  wykonywały  własne kukiełki  z przygotowanych dla nich materiałów plastycznych. W prace włączyli się też bibliotekarze i w ten sposób powstały „małe arcydzieła”, co można podpatrzeć w galerii zdjęć. Przy wyjściu „z teatru” każde dziecko otrzymało pamiątkę (zakładki do książek) i słodkie „co nieco” przygotowane przez bibliotekę w Kadzidle.

Po przerwie, w drugiej części warsztatów, bibliotekarze poznali zasady i metody przygotowania prostych form teatralnych, scenografii, kostiumów związanych z tekstem literackim, przy wykorzystaniu dostępnych powszechnie środków (ścinki materiałów, patyczki, bibuła, kolorowy papier, kredki itp.). Zwrócono uwagę na możliwość włączeniu elementów regionalnych, np. papierowych koronek, czy papierowych kwiatów, charakterystycznych dla Regionu Kurpiowskiego. Pani kostiumolog pokazała, jak można w prosty sposób wykonać kostiumy aktorskie (modelami byli bibliotekarze). Zwrócono też uwagę na ćwiczenia z dziećmi dykcji, która ułatwia czytanie (zestawy ćwiczeń znalazły się w materiałach warsztatowych), a także dobór tła muzycznego i innych efektów dźwiękowych. Poinformowano także, że na stronie projektu www.teatrwbibliotece.sbp.pl dostępne będą podstawowe wskazówki przydatne w samodzielnej realizacji przedstawienia teatralnego, publikacje przygotowane z myślą o bibliotekarzach, scenariusze spektakli itp.

Warsztaty zostały bardzo wysoko ocenione przez bibliotekarzy, którzy gratulowali  SBP pomysłu i dziękowali za możliwość uczestnictwa. Warto także podkreślić ogromne zaangażowanie i życzliwość bibliotekarzy z Kadzidła, którzy serdecznie ugościli uczestników warsztatów, przygotowując m.in. wiele smakowitości.

Grupa bibliotekarzy z Kadzidła zadeklarowała chęć samodzielnego przygotowania spektaklu, z konsultacją prowadzących warsztaty, jeszcze w tym roku. Zatem czekamy i do zobaczenia ponownie!

 Anna Grzecznowska

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.