Ciąg dalszy teatralnych spotkań z książką w Kadzidle

W dniu 11 grudnia br. spotkaliśmy się po raz drugi  w Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. Woźniaka,  w Kadzidle, gdzie we wrześniu  odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „Teatralne spotkania z książką”. Teraz bibliotekarze, wykorzystując nabyte umiejętności, przygotowali samodzielnie spektakl dla dzieci inspirowany książką Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. Wędrówki rezolutnej Pyzy bawiły i uczyły wiele pokoleń, nie inaczej było i tym razem. Na spotkanie z Pyzą bibliotekarze z Kadzidła zaprosili dzieci z miejscowej szkoły, przedstawicieli samorządu, aktorów z Teatru Królewskiego w Wilanowie (którzy we wrześniu wystawili w bibliotece spektakl teatralny i poprowadzili warsztaty), a także bibliotekarzy z sąsiednich bibliotek. Jak oceniła aktorka, Pani Alina Więckiewicz-Wiśniewska spektakl przygotowany został przez bibliotekarki w sposób profesjonalny, z zachowaniem obowiązujących reguł. Opracowano scenariusz (autorką była Krystyna Łaszczych), zadbano o kolorową scenografię (Krystyna Sutuła), ciekawy podkład muzyczny (Elżbieta Sadłowska),  w roli Pyzy wystąpiła Krystyna Sutuła, a towarzyszyła jej zgrabna Hanka (w tej roli Łucja Sobiech).  Nad całością czuwała dyrektor Biblioteki, Pani Wiesława Sobiech. Spektakl  został bardzo życzliwie przyjęty, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Realizacji przedstawienia pogratulowali bibliotekarkom m.in.: wójt  Gminy Kadzidło,  Dariusz Łukaszewski, zespół aktorski (Pani Alina Więckiewicz-Wiśniewska przekazała  dyrektor W. Sobiech dyplom „Biblioteka przyjazna teatrowi”), przedstawiciel Biura Zarządu Głównego SBP, Anna Grzecznowska, która wręczyła dzieciom gadżety zachęcające do czytania,  podarowane przez Instytut Książki.

Po wyjściu dzieci czekały nas jeszcze niespodzianki. Bibliotekarki  ubrane w stroje kurpiowskie, Krystyna Sutuła i Elżbieta Sadłowska przedstawiły monolog w gwarze kurpiowskiej. Następnie zaprosiły nas do udziału w warsztatach i pokazały, w jaki sposób wykonać z papieru różne ozdoby, inspirowane twórczością ludową. Zadbały także, abyśmy mogły poznać kurpiowską kuchnię, za co raz jeszcze dziękujemy. Jak wyglądał dzień w Kadzidle, co nam się udało zrobić? Zapraszam do galerii.

Tekst i foto: Anna Grzecznowska

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.