27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Działalność teatralna jest szczególną formą szeroko pojętej edukacji kulturalnej, której adresatami mogą być zarówno dzieci jak i dorośli. Można z powodzeniem prowadzić ją w bibliotece i to zarówno w formie zajęć recytatorskich, dziecięcych i młodzieżowych teatrów amatorskich jak i warsztatów wykorzystujących teatr:

  • kukiełkowy
  • cieni,
  • czarny
  • Kamishibai

Ostatnio coraz większą popularność w instytucjach kultury zdobywa ten ostatni, czyli kamishibai, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza teatr papierowy: kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie.


Kamishibai – to tradycjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru kukiełkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. W Polsce działa kilka wydawnictw oferujących książki w formie kart Kamishibai, w tym Tibum, które w 2017 roku wydało “Bajkę o Wiśle” pod patronatem m.in. SBP.  Teatrzyk kamishibai jest chętnie wykorzystywany przez biblioteki do pracy z dziećmi i młodzieżą.


W bibliotekach z powodzeniem mogą być wykorzystywane także inne formy teatralne, zwłaszcza teatr kukiełkowy co pokazały warsztaty realizowane w ramach projektu SBP “Teatralne spotkania z książką” w:

Zachęcamy do korzystania z materiałów, które są dostępne na niniejszej stronie w zakładce >> “Do pobrania”


Jak wykorzystać różne formy teatralne w bibliotece?
Polecamy:

“Rozumienie świata. O warsztatach pracy z książką i czytelnikami” – w publikacji znajdziemy szereg gotowych scenariuszy warsztatów, wykorzystujących m.in. czarny teatr, teatr cieni i kamishibai:

“Teatr w bibliotece. Doświadczenie i praktyka” – poradnik skierowany jest do bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, pedagogów, którzy pracują z zespołami amatorskimi przy realizacji różnorodnych form teatralnych oraz z wykonawcami indywidualnymi.

Teatr w bibliotece. Dodatek do Poradnika Bibliotekarza 2013 (dostępny online) – >> PDF 

JF/sbp.pl